מטפלת סיעודית פנויה

משפחות רבות מחפשות מטפלת סיעודית פנויה כדי לטפל בבן משפחה. זה יכול להיות קשיש או צעיר חולה או מוגבל הזקוקים לסיוע בתפקוד יום יומי. תפקידה של המטפלת היא לסייע להם בביצוע פעולות הקשורות ברחצה, האכלה, החלפת בגדים, שמירה על היגיינה בסביבת החיים שלהם.

כאשר מדובר באדם הסובל ממחלה כרונית או מוגבל הזקוק לתרופות, עליה לספק לו אותם בהתאם להנחיות, ולדאוג שייקח אותן בזמן. בנוסף יש מטופלים סיעודיים אשר זקוקים לתזונה מסוימת וגם לזה צריך לדאוג. אבל מה שבעיקר חשוב ומשום כך תפקידה של המטפלת קריטי מאוד- הוא להעניק חום ואהבה לאותו אדם כדי שיחוש בעל ערך וחיוני. לעזור לו להיות אופטימי כי זה יכול לעזור לו גם לשפר את המצב התפקודי שלו בעיקר בכל מה שקשור לקשישים.

קשישים רבים סובלים גם מדיכאון הנגרם בשל מוגבלות גופנית. יש שאינם יוצאים מהבית כלל, יש כאלה שאינם מסוגלים אפילו לשבת מפאת מצבם הגופני אבל המוח עדיין מתפקד והם מבינים שהם מוגבלים וגם סובלים מכך נפשית. לכן במקרה כזה תפקידה של מטפלת סיעודית הוא לדאוג לרווחה הנפשית שלהם, לעודד אותם ולתמוך בהם כשהם במצב רוח ירוד ולגרום להם להיות יותר אופטימיים ושמחים.

מטפלת סיעודית לחולי אלצהיימר ודמנציה

אנשים רבים ולא רק קשישים, סובלים ממחלת האלצהיימר. מדובר על מחלה ניוונית אשר גורמת להתנוונות תאים במוח ובהדרגתיות גורמת לכך שאותו אדם יתנתק מהמציאות עד כדי כך שהוא לא יוכל לזהות אף את בני משפחתו. חולי אלצהיימר נוטים לצאת מביתם וללכת לאיבוד, לשכוח לבצע פעולות חשובות כמו להשאיר גז דולק, או חלילה דלת פתוחה והם זקוקים לסיוע והשגחה של 24 שעות ביממה. בשלב הסופי של המחלה מאבד החולה את היכולת שלו לתקשר עם הסביבה, לדאוג לצרכיו ולא זוכר מאום. בשלב הזה הוא זקוק למטפלת סיעודית צמודה.

מחלת הדמנציה דומה למחלת האלצהיימר משום שגם היא פוגעת בתפקוד של המוח. החולה שוכח שפה, מקומות, אנשים. לא מזהה קרובי משפחה ויכולת השיפוט שלו והתפיסה של המציאות שגוייה. בדרך כלל בסמוך לירידה הקוגניטיבית יש גם ירידה בתפקוד הפיזי ועם הזמן כאשר הסימפטומים מחמירים הוא יתקשה להתנהל ולדאוג לעצמו ויזדקק לעזרה יום יומית בביצוע פעולות בסיסיות של אכילה, לבישה, רחצה ועוד.

הן חולי אלצהיימר והן חולי דמנציה זקוקים להתנהלות והשגחה צמודה של מטפלת סיעודית פנויה 24 שעות ביממה.

תפקידה של המטפלת הסיעודית

בין אם מדובר בקשיש ובין אם מדובר באדם חולה או מוגבל הזקוק לשירותיה של מטפלת סיעודית פנויה היא תהיה חייבת למלא את תפקידה בצורה נאמנה ומסורה כלפי אותו אדם משום שלשם כך היא נשכרה.

מעבר לדאגה ולטיפול הסיעודי מטפלת טובה היא זו שמרגישה מתי למטופל יש ירידה במצב הרוח, ועליה לנסות לעודד אותו ולתמוך בו משום שיש מטופלים סיעודיים רבים הסובלים גם מדיכאון סמוי או גלוי והיא צריכה לתת לו הרגשה טובה ולהיות קשובה וחמה אליו.

היא צריכה לדאוג לו ברמות הללו:

 • לדאוג שסביבת המחייה שלו וזה אומר המיטה שלו והבית נקיים והיגייניים.
 • היא צריכה לעזור לו להתלבש, לרכוס לו כפתורים, לדאוג שיהיה לו נוח בבגדיו.
 • להכין לו מזון שהוא מסוגל או חייב לאכול עקב מצב בריאותי וגם להאכיל אותו.
 • היא חייבת לרחוץ אותו ולטפל בגופו כולל במצבים של אי שליטה על הסוגרים, שימוש במוצרי ספיגה והחלפת מצעים.
 • אם הוא מתנייד בכיסא גלגלים, היא צריכה לדאוג לקחתו החוצה אל הפארק הסמוך כדי שייהנה מהשמש וממזג האוויר ויראה אנשים. ניתוק מוחלט ושהייה רצופה בין ארבע קירות עלולה לדרדר אותו לדיכאון.
 • אם הוא מבקר במועדון קשישים או מועדון נכים או כל מקום אחר, עליה ללוותו לשם ולדאוג לצרכיו במהלך שהייתו בחוץ.
 • מטפלת סיעודית פנויה צריכה ללוות אותו לרופאים, קופת חולים, בדיקות ועוד.
 • היא אמורה ללכת ולבצע עבורו קניות של מצרכי מזון לבית, רכישת תרופות וכל מה שהוא זקוק לו.
 • היא צריכה לנקות את הבית, לדאוג שכלי הבישול יהיו נקיים והיגייניים.
 • היא צריכה לבשל עבורו ארוחות חמות.
 • היא צריכה לסדר את הבית ולתת לו הרגשה נוחה של בית מסודר ומאורגן.

נועם אחות פרטית שירותי סיעוד כאן בשבילכם – נשמח לעזור עם שירותי מקצועי מכל הלב.